WeLcOmE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Macromedia Flash 8 tutorials

Go down

Macromedia Flash 8 tutorials Empty Macromedia Flash 8 tutorials

Пишување  Admin Сре Мар 05, 2008 5:48 pm

Работна околина на Flash

Цртање во Flash
Алатник

Со заедничко користење на Flash алатките и панелите на располагање имаме се што ви е потребно за создавање на основните елементи на вашиот филм.По основа алатникот се наоѓа на левата страна од екранот.Самиот алатник е поделен на 4 дела и тоа :
Tools: алатки за цртање
View :алатки за преглед

Color: алатки за боја

Options : додатни опции

Алатки за цртање


Алатките за цртање меѓу другото се користат за цртање слики , внесување на текст , селектирање и разместување на елементите , боење и бришење.При цртањето кај секој елемент се разликува боја и обиколка ( fill)и (outline) .



Боите на филот најлесно се дефинираат преку делот за боја во алатниикот каде што моиливчето е бојата на обиколтата а кофичката ,бојата на филот.

Круг (Oval Tool) и правоаголник ( Rectangle Tool):

Овие алатки се користат за исцртување ан кружни ,односно правоаголни облици.Цртате со клик на маусот и влечето се додека не ја добиете посакуваната форма.Со држење на Shift ќе исцртате правоаголна форма.

Двете алатки имаат исти додатни опции Object Drawing I Snap to Object

Object Drawing овозможува нацртаниот облик да се третира како објект со што се избегнува можноста од преклопување со др објекти , а додека Snap to object ги припојува содржините на бината.

Алатката квадрат има една додатна опција Round Rectangle Radius.

Со активирање на оваа опција добивате Rectangle settings дијалог прозорец во кој можете да ја одредите заобленоста на ивиците на правоагоникот.

Ако кликнете и задржите нз алатката правоаголник , добивате можност да ја одберете алатката Polugon tool .Карактеристиките на алатката можете да ги менувате ако притиснете на Options копчето во инспекторот за карактеристики (Properities bar)
Stule- кеде што одбирате дали ке биде polygon; star

Number of sides – бирате колку старни ке има

Star point size- колку краците ке бидат дебели /тенки

Боја во Flash:

Освен лататките за цртање Flash овозможува и различни методи за боење ан облиците.Додека за основните потреби можете да го искористите касичното мени за бои , за целосна контрола ке треба да ја активирате панелата за мешање бои ( Color Mixer) .

Оваа панела нуди опции на филови за обиколки како и можност за креирање на повеќебојни градиени.Боите можат да се машаат на различни начини :

Преку внесување на RGB вредности , преку HSB избор од менито за боја или со внесувањен а хексадецимална врдност.

Покрај дефинирањето на боја може да ја определите и видливоста (Alpha )

NONE –ја отстранува бојата

SOLID –1 боја
LINEAR-линиско прелевање на бои
RADIAL-кружно прелавање на бои
BITMAP-се користи слика за боење на облиците


Освен боење со обична боја Flash дозволува боење и со градиент.Градиент е повеќебоен фил,каде што една боја постепено се менува во друга .Vo Flash можете да креирате 2 типа на градиенти со 15 транзиции на боја : линеарни и кружни градиенти или пак радијални .

Освен типот на градиантот може и да се избере што ке се случи со градиентот ако ги надмине своите граници.Ваквото регулирање на боите се реализира преку можностите на Overflow менито.

Симболи и библиотеки

Во Flash симбол е определен тип на филмска содржина кој можете да го снимите и повторно да го искоростите колку пати сакате.Симболите го збогатуваат филмот со живот и разновидност на сајтот.
секој пат кога создавате нов симбол тој се додава во библиотеката (fla) каде што ке бидат и понатака сите симболи.

Кога сакате да употребите веке готов симбол повекувате истанца од библиотеката кон бината и го ставате на неа. истото важи и за веќе едитиран симбол.

Типови на симболи:

Графички
Копчиња
Филмски клипови

Секој тип на симбол има различни можности и карактеристики.

Внесување преку:

Insert- new simbol. (behavior)

Графички -симболи чија содржина останува статична

го закачувате на временската линија и потоа му одредувате слика (клучна) Keyframe (F6)

Buttons:

Insert -newsumbol -button Cool
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 54
Join date : 2008-03-04

https://rodeo.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот